Your Wine Cellar to find rare wines, great growths and old vintage bottles.

Your basket is empty .

The whole great wines and old vintages at your fingertips
Region - Country
Appellation
Domain
Vintage
Capacity
Classification
Label
Vineyards
Critics score
Price
fromto

Home > List of wine

List of wine

Bourgueil Clos Nouveau 2017 Gauthier Pere et Fils btl.
75 cl

Stock 3

115,20 106,80 € incl tax i.e. 89,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 142,40 €/l

more info

Dame de Montrose 2017 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 2

35,00 € incl tax i.e. 29,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 46,67 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2017 Languedoc mag.
1.5 l

Stock 3

120,00 € incl tax i.e. 100,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 80,00 €/l

more info

Mazis Chambertin- Grand Cru 2017 D. Mortet btl.
75 cl

Stock 1

792,00 € incl tax i.e. 660,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 056,00 €/l

more info

Nuits Saint Georges 2017 Arnoux-Lachaux (dom.) btl.
75 cl

Stock 2

804,00 720,00 € incl tax i.e. 600,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 960,00 €/l

more info

Griotte Chambertin- Grand Cru 2017 Claude Dugat btl.
75 cl

Stock 1

828,00 € incl tax i.e. 690,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 104,00 €/l

more info

Raymond Lafon 2017 Sauternes btl.
75 cl

Stock 3

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Poujeaux 2017 Moulis btl.
75 cl

Stock 13

30,00 € incl tax i.e. 25,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 40,00 €/l

more info

Champagne L’Opiniâtre GC Mouzon-Leroux btl.
75 cl

Stock 8

99,00 90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Beaune 1er Cru rouge 2017 Louis Jadot btl.
75 cl

Stock 2

45,00 € incl tax i.e. 37,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 60,00 €/l

more info

Clos de Vougeot Grand Cru Cuvée du Cèdre 2017 Laurent Ponsot btl.
75 cl

Stock 12

384,00 354,00 € incl tax i.e. 295,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 472,00 €/l

more info

La Grave à Pomerol 2017 Pomerol btl.
75 cl

Stock 27

57,00 € incl tax i.e. 47,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 76,00 €/l

more info

Hautes Côtes de Beaune blanc 2017 Chartron J. btl.
75 cl

Stock 4

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

Pouilly Vinzelles Au Paradis 2017 Louis Latour btl.
75 cl

Stock 2

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

Chevalier Montrachet Grand Cru 2017 Domaine Leflaive btl.
75 cl

Stock 7

1 836,00 € incl tax i.e. 1 530,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 448,00 €/l

more info

Meyney 2017 Saint-Estèphe btl.
75 cl

Stock 1

28,80 € incl tax i.e. 24,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,40 €/l

more info

Champagne Blanc de blancs millésimé 2017 Roederer btl.
75 cl

Stock 4

102,00 € incl tax i.e. 85,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 136,00 €/l

more info

Gazin 2017 Pomerol d-mag.
3 l
Top sale

Gazin 2017 Pomerol d-mag. / 13.0%

13.00

Note93.0

Stock 1

378,00 € incl tax i.e. 315,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 126,00 €/l

more info

Simone (château) 2017 Palette Rosé btl.
75 cl

Stock 1

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Gigondas 2017 Cros de la Mûre btl.
75 cl

Stock 3

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Saumur Champigny Les Poyeux 2017 Antoine Sanzay btl.
75 cl

Stock 5

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Vosne Romanée Les Chaumes 1er Cru 2016 Arnoux-Lachaux (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

1 500,00 1 320,00 € incl tax i.e. 1 100,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 760,00 €/l

more info

Echezeaux Grand Cru 2016 Arnoux-Lachaux (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

2 040,00 € incl tax i.e. 1 700,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 720,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 2016 Clos des Papes mag.
1.5 l

Stock 2

189,00 € incl tax i.e. 157,50 € excl tax the 1.5 l, i.e. 126,00 €/l

more info

Côte de Nuits village rouge 2016 Dupasquier et Fils mag.
1.5 l

Stock 2

57,60 € incl tax i.e. 48,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 38,40 €/l

more info

Châteauneuf du Pape Rouge 2016 Le Vieux Donjon btl.
75 cl

Stock 12

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Côte-Rôtie Les Micas 2016 Chapoutier btl.
75 cl

Stock 3

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Croix Canon 2016 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 3

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

L'Evangile 2016 Pomerol btl.
75 cl

Stock 11

289,00 € incl tax i.e. 240,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 385,33 €/l

more info

Champagne Roederer Cristal 2016 btl.
75 cl

Stock 10

309,00 € incl tax i.e. 257,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 412,00 €/l

more info

Château Le Puy Cuvée Barthelemy 2016 Francs Côtes de Bordeaux btl.
75 cl

Stock 8

108,00 93,60 € incl tax i.e. 78,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 124,80 €/l

more info

Saumur Champigny Le Bourg 2016 Clos Rougeard btl.
75 cl

Stock 1

346,80 € incl tax i.e. 289,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 462,40 €/l

more info

Beaucastel 2016 Châteauneuf du Pape Blanc Vieilles Vignes btl.
75 cl

Stock 1

210,00 € incl tax i.e. 175,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 280,00 €/l

more info

Rauzan Gassies 2016 Margaux btl.
75 cl

Stock 26

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Champagne Egly Ouriet Grand Cru Millesimé 2016 btl.
75 cl

Stock 4

348,00 € incl tax i.e. 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 464,00 €/l

more info

Les Forts de Latour 2016 Pauillac
75 cl

Stock 16

246,00 € incl tax i.e. 205,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 328,00 €/l

more info

Hautes Côtes de Nuits DH rouge 2016 Recrue des Sens - Y. Durieux btl.
75 cl

Stock 3

180,00 € incl tax i.e. 150,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 240,00 €/l

more info

Bouscaut 2016 Pessac Leognan btl.
75 cl

Stock 15

50,00 € incl tax i.e. 41,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 66,67 €/l

more info

NSG Les St Georges 1er Cru 2016 Gouges btl.
New
75 cl

Stock 1

153,60 € incl tax i.e. 128,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 204,80 €/l

more info

Pommard 2016 Bichot Albert btl.
75 cl

Stock 2

48,00 € incl tax i.e. 40,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 64,00 €/l

more info

Cotes du Jura Oregane 2016 Ganevat Jean-Francois btl.
75 cl

Stock 7

150,00 € incl tax i.e. 125,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 200,00 €/l

more info

Champagne Roederer millésimé 2016 btl.
75 cl

Stock 10

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Echezeaux Grand Cru 2016 Louis Latour btl.
75 cl

Stock 2

282,00 252,00 € incl tax i.e. 210,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 336,00 €/l

more info

Carillon de l'Angélus 2016 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 1

129,00 € incl tax i.e. 107,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 172,00 €/l

more info

Criots Batard Montrachet- Grand Cru 2016 Domaine Roger Belland btl.
75 cl

Stock 3

360,00 € incl tax i.e. 300,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 480,00 €/l

more info

Beaune 1er Cru Hospices de Beaune cuvée Clos de Avaux 2016 Grands Vins Séléction btl.
75 cl

Stock 3

67,00 € incl tax i.e. 55,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 89,33 €/l

more info

Sarget de Gruaud Larose 2016 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 11

46,00 € incl tax i.e. 38,33 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 61,33 €/l

more info

Pichon Longueville Baron 2016 Pauillac mag.
1.5 l

Stock 1

408,00 € incl tax i.e. 340,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 272,00 €/l

more info

Marquis de Terme 2016 Margaux btl.
75 cl

Stock 24

60,00 € incl tax i.e. 50,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 80,00 €/l

more info

Charmes Chambertin GC 2016 Dugat-Py btl.
75 cl

Stock 1

438,00 € incl tax i.e. 365,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 584,00 €/l

more info

Clos Vougeot Grand Cru 2016 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 17

240,00 € incl tax i.e. 200,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 320,00 €/l

more info

Fombrauge 2016 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 16

42,00 € incl tax i.e. 35,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 56,00 €/l

more info

Corton Charlemagne Cuvée du Kalimeris 2016 Laurent Ponsot mag.
1.5 l

Stock 1

480,00 € incl tax i.e. 400,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 320,00 €/l

more info

La Mission Haut Brion 2016 Graves btl.
75 cl

Stock 8

558,00 € incl tax i.e. 465,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 744,00 €/l

more info

Champagne Bollinger cuvée B 16 btl.
75 cl

Stock 5

138,00 € incl tax i.e. 115,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 184,00 €/l

more info

Charmes Chambertin Grand Cru 2016 Claude Dugat btl.
75 cl

Stock 1

594,00 € incl tax i.e. 495,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 792,00 €/l

more info

La Fleur Petrus 2016 Pomerol btl.
75 cl

Stock 1

238,80 € incl tax i.e. 199,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 318,40 €/l

more info

Champagne Extra Brut Millésimé UNE 2016 Bereche et Fils btl.
75 cl

Stock 2

714,00 € incl tax i.e. 595,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 952,00 €/l

more info

Malescot Saint Exupéry 2016 Margaux btl.
75 cl

Stock 39

82,00 € incl tax i.e. 68,33 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 109,33 €/l

more info

Ducru Beaucaillou 2016 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 2

202,80 € incl tax i.e. 169,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 270,40 €/l

more info

Saintes-Pierres de Nalys Châteauneuf du Pape 2016 Guigal btl.
75 cl

Stock 7

35,00 € incl tax i.e. 29,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 46,67 €/l

more info

Puligny Montrachet Les Enseignères 2016 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 1

1 254,00 € incl tax i.e. 1 045,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 672,00 €/l

more info

Champagne L’Angélique GC 2016 Mouzon-Leroux btl.
75 cl

Stock 4

62,00 54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Côte-Rôtie cuvée Améthyste 2016 Levet btl.
75 cl

Stock 6

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Améthyste 2016 domaine des Ardoisières btl.
75 cl

Stock 2

99,00 € incl tax i.e. 82,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 132,00 €/l

more info

Hermitage La Maison Bleue 2016 Jaboulet btl.
75 cl

Stock 3

78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

NSG Aux Boudots 1er Cru 2016 Méo Camuzet btl.
75 cl

Stock 1

222,00 € incl tax i.e. 185,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 296,00 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2016 Languedoc mag.
1.5 l

Stock 1

132,00 € incl tax i.e. 110,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 88,00 €/l

more info

La Grave à Pomerol 2016 Pomerol btl.
75 cl

Stock 45

57,00 € incl tax i.e. 47,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 76,00 €/l

more info

Grand Puy Lacoste 2016 Pauillac btl.
75 cl

Stock 9

120,00 € incl tax i.e. 100,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 160,00 €/l

more info

Du Tertre 2016 Margaux btl.
75 cl

Stock 7

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Meursault Les Rougeots 2016 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 2

1 488,00 € incl tax i.e. 1 240,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 984,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 2016 Domaine des Sénéchaux btl.
75 cl

Stock 2

78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

Savigny les Beaune 1er Cru Hospices de Beaune cuvée Fouquerand 2015 Goichot André btl.
75 cl

Stock 6

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Corbières-Boutenac La Forge 2015 Gérard Bertrand btl.
75 cl

Stock 6

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Beaune 1er Cru Clos de Marconnets rouge 2015 Chanson btl.
75 cl

Stock 5

60,00 € incl tax i.e. 50,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 80,00 €/l

more info

Pommard cuvée Les Corbins 2015 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 5

64,80 € incl tax i.e. 54,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,40 €/l

more info

Château d'Arcole 2015 Saint Emilion mag.
1.5 l

Stock 3

65,00 € incl tax i.e. 54,17 € excl tax the 1.5 l, i.e. 43,33 €/l

more info

Nuits Saint Georges Les Poulettes 1er Cru 2015 Goichot André btl.
75 cl

Stock 6

65,00 € incl tax i.e. 54,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,67 €/l

more info

Pommard Vieilles Vignes 2015 Vincent Girardin btl.
75 cl

Stock 2

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Nuits Saint Georges Coeur de Roches 2015 Magnien (Frédéric) btl.
75 cl

Stock 6

69,00 € incl tax i.e. 57,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 92,00 €/l

more info

Côte-Rôtie Terrasses 2015 Jamet Jean-Luc btl.
75 cl

Stock 6

69,60 € incl tax i.e. 58,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 92,80 €/l

more info

Saint-Joseph Rouge Cuvee Lieu-Dit 2015 Guigal btl.
75 cl

Stock 11

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

Vosne Romanée 2015 Chanson btl.
75 cl

Stock 8

79,00 € incl tax i.e. 65,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 105,33 €/l

more info

Les Ormes de Pez 2015 Saint Estèphe mag.
1.5 l

Stock 3

82,00 € incl tax i.e. 68,33 € excl tax the 1.5 l, i.e. 54,67 €/l

more info

Gevrey Chambertin 2015 Moillard-Grivot mag.
1.5 l

Stock 2

138,00 € incl tax i.e. 115,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 92,00 €/l

more info

Aloxe Corton Les Coutieres 1er cru 2015 Moillard-Grivot mag.
1.5 l

Stock 1

139,00 € incl tax i.e. 115,83 € excl tax the 1.5 l, i.e. 92,67 €/l

more info

Pinot Noir Bishop Creek 2015 Nicolas-Jay btl.
75 cl

Stock 2

142,80 € incl tax i.e. 119,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 190,40 €/l

more info

Pommard 2015 Moillard-Grivot mag.
1.5 l

Stock 1

145,00 € incl tax i.e. 120,83 € excl tax the 1.5 l, i.e. 96,67 €/l

more info

Châteauneuf du Pape Rouge Les Chorégies 2015 Clos de l'Oratoire des Papes btl.
75 cl

Stock 1

150,00 € incl tax i.e. 125,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 200,00 €/l

more info

Monthélie 1er Cru les duresses Hospices de Beaune cuvée Lebelin 2015 Prospère Maufoux mag.
1.5 l

Stock 2

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 64,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape Rouge 2015 Clos de l'Oratoire des Papes mag..
1.5 l

Stock 2

160,00 € incl tax i.e. 133,33 € excl tax the 1.5 l, i.e. 106,67 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2015 Languedoc mag.
1.5 l

Stock 4

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 108,00 €/l

more info

Nuits Saint Georges 2015 Moillard-Grivot mag.
1.5 l

Stock 2

119,00 € incl tax i.e. 99,17 € excl tax the 1.5 l, i.e. 79,33 €/l

more info

Gevrey Chambertin- Les Cazetiers- 1er Cru 2015 Bruno Clair btl.
75 cl

Stock 1

180,00 € incl tax i.e. 150,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 240,00 €/l

more info

Canon 2015 Saint Emilion btl.
New
75 cl

Stock 1

186,00 € incl tax i.e. 155,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 248,00 €/l

more info

Corton Charlemagne Grand Cru 2015 Rapet Père et Fils
75 cl

Stock 5

186,00 € incl tax i.e. 155,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 248,00 €/l

more info

Champagne Bollinger La Grande Année 2015 btl.
75 cl

Stock 4

189,00 € incl tax i.e. 157,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 252,00 €/l

more info

Côte-Rotie Château d'Ampuis 2015 Guigal mag.
1.5 l

Stock 1

198,00 € incl tax i.e. 165,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 132,00 €/l

more info

Vosne Romanée 2015 Drouhin mag.
1.5 l

Stock 1

205,00 € incl tax i.e. 170,83 € excl tax the 1.5 l, i.e. 136,67 €/l

more info

Free shipping applies
for any order over 500€
for borders countries

Secured
payment
 

Appropriate and
secure packaging

A Customer service
ready for your requests

I subscribe

Find us

LA CAVE DU MARCHE
13 rue des Changes
28000 CHARTRES

INTERDICTION DE VENTE DE BOISSONS ALCOOLIQUES AUX MINEURS DE MOINS DE 18 ANS

CODE DE LA SANTE PUBLIQUE, ART. L3342-1 et L3353-3

L'abus d'alcool est dangereux pour la santé,à consommer avec modération