Your Wine Cellar to find rare wines, great growths and old vintage bottles.

Your basket is empty .

The whole great wines and old vintages at your fingertips
Region - Country
Appellation
Domain
Vintage
Capacity
Classification
Label
Vineyards
Critics score
Price
fromto

Home > List of wine

List of wine

Carruades de Lafite 2011 Pauillac btl.
75 cl

Stock 6

190,80 € incl tax i.e. 159,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 254,40 €/l

more info

Schoenenbourg Grand Cru 2011 Deiss Marcel (dom.) mag.
1.5 l

Stock 1

192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 128,00 €/l

more info

Rauzan Segla 2011 Margaux Mag
1.5 l

Stock 3

192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 128,00 €/l

more info

Pavie Macquin 2011 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 11

89,00 € incl tax i.e. 74,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 118,67 €/l

more info

Mambourg Grand Cru 2011 Deiss Marcel (dom.) mag.
1.5 l

Stock 1

192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 128,00 €/l

more info

Pommard Les Vignots 2011 Joël Remy mag.
1.5 l

Stock 1

126,00 € incl tax i.e. 105,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 84,00 €/l

more info

Pichon Longueville Baron 2011 Pauillac mag.
1.5 l

Stock 6

306,00 € incl tax i.e. 255,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 204,00 €/l

more info

Lafite Rothschild 2011 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

514,80 € incl tax i.e. 429,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 686,40 €/l

more info

Larrivet Haut Brion 2011 Graves
75 cl

Stock 3

45,00 € incl tax i.e. 37,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 60,00 €/l

more info

Meursault Charmes 1er Cru 2011 Comtes Lafon btl.
75 cl

Stock 2

456,00 € incl tax i.e. 380,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 608,00 €/l

more info

NSG Les Pruliers 1er Cru 2011 Gouges btl.
75 cl

Stock 1

129,00 € incl tax i.e. 107,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 172,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape blanc 2011 dom. De Marcoux btl.
75 cl

Stock 9

60,00 € incl tax i.e. 50,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 80,00 €/l

more info

Chablis Grand Cru Les Preuses 2011 Dauvissat (R. et V.) btl.
75 cl

Stock 1

300,00 276,00 € incl tax i.e. 230,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 368,00 €/l

more info

Maucaillou 2011 Haut Medoc mag.
1.5 l

Stock 5

65,00 € incl tax i.e. 54,17 € excl tax the 1.5 l, i.e. 43,33 €/l

more info

Volnay 1er Cru 2011 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 1

258,00 € incl tax i.e. 215,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 344,00 €/l

more info

NSG- Aux Murgers- 1er Cru 2011 Méo Camuzet btl.
75 cl

Stock 6

258,00 € incl tax i.e. 215,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 344,00 €/l

more info

Beauregard 2011 Pomerol btl.
75 cl

Stock 10

65,00 € incl tax i.e. 54,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,67 €/l

more info

Pontet Canet 2011 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 128,00 €/l

more info

Nairac 2011 Barsac mag.
1.5 l

Stock 3

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 64,00 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2011 Languedoc mag.
1.5 l

Stock 2

140,00 € incl tax i.e. 116,67 € excl tax the 1.5 l, i.e. 93,33 €/l

more info

Boyd Cantenac 2011 Margaux btl.
75 cl
Promotion

Boyd Cantenac 2011 Margaux btl. / 14.0%

14.00

Note92.0

Stock 5

69,60 64,80 € incl tax i.e. 54,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,40 €/l

more info

Chapelle De La Mission Haut Brion 2011 Pessac Leognan d-mag.
3 l

Stock 1

354,00 € incl tax i.e. 295,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 118,00 €/l

more info

Certan de May 2011 Pomerol btl.
75 cl

Stock 11

70,80 € incl tax i.e. 59,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 94,40 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 2011 dom. de la Gardine 3L
3 l

Stock 1

225,00 € incl tax i.e. 187,50 € excl tax the 3.0 l, i.e. 75,00 €/l

more info

Hauts de Pez (Les) 2011 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 6

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

NSG Clos des Porrets St Georges 1er Cru 2011 Gouges btl.
75 cl

Stock 1

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Echezeaux Grand Cru 2011 Coquard-Loison-Fleurot btl.
75 cl

Stock 1

228,00 € incl tax i.e. 190,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 304,00 €/l

more info

Leoville Barton 2011 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 6

79,00 € incl tax i.e. 65,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 105,33 €/l

more info

Gevrey Chambertin Lavaux St Jacques 1C 2011 D. Mortet btl.
75 cl

Stock 1

282,00 € incl tax i.e. 235,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 376,00 €/l

more info

Petrus 2010 Pomerol btl.
75 cl
Top sale

Petrus 2010 Pomerol btl. / 14.5%

14.50

Note100.0

Stock 2

4 320,00 € incl tax i.e. 3 600,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 5 760,00 €/l

more info

Pavie Macquin 2010 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 7

124,80 € incl tax i.e. 104,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 166,40 €/l

more info

Charmes Chambertin- Grand Cru 2010 Serafin btl.
75 cl

Stock 1

348,00 € incl tax i.e. 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 464,00 €/l

more info

Latour 2010 Pauillac btl.
75 cl

Stock 6

1 800,00 € incl tax i.e. 1 500,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 400,00 €/l

more info

Chablis La Forest 1er Cru 2010 Dauvissat (R. et V.) btl.
New
75 cl

Stock 1

234,00 € incl tax i.e. 195,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 312,00 €/l

more info

Chevalier Montrachet Grand Cru 2010 L. Jadot btl.
75 cl

Stock 3

432,00 € incl tax i.e. 360,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 576,00 €/l

more info

Griotte Chambertin Grand Cru 2010 Fourrier (dom.) btl.
New
75 cl

Stock 1

1 740,00 € incl tax i.e. 1 450,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 320,00 €/l

more info

Château Margaux 2010 Margaux mag.
1.5 l

Stock 1

1 704,00 € incl tax i.e. 1 420,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 1 136,00 €/l

more info

Trotanoy 2010 Pomerol btl.
New
75 cl

Stock 2

330,00 € incl tax i.e. 275,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 440,00 €/l

more info

Meyney 2010 Saint-Estèphe d-mag.
3 l

Stock 1

312,00 € incl tax i.e. 260,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 104,00 €/l

more info

Lynch Moussas 2010 Pauillac mag.
1.5 l

Stock 2

118,80 € incl tax i.e. 99,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 79,20 €/l

more info

Chambertin- Clos de Bèze- Grand Cru 2010 Bruno Clair btl.
75 cl

Stock 1

492,00 € incl tax i.e. 410,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 656,00 €/l

more info

Charmes Chambertin GC 2010 Dugat-Py btl.
75 cl

Stock 1

498,00 € incl tax i.e. 415,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 664,00 €/l

more info

Rieussec 2010 Sauternes btl.
75 cl

Stock 1

67,20 € incl tax i.e. 56,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 89,60 €/l

more info

Chablis Vaillons 1er Cru 2010 Dauvissat (R. et V.) btl.
New
75 cl

Stock 1

238,80 € incl tax i.e. 199,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 318,40 €/l

more info

Le Crock 2010 Saint Estèphe mag.
1.5 l

Stock 3

115,00 € incl tax i.e. 95,83 € excl tax the 1.5 l, i.e. 76,67 €/l

more info

Beau Séjour Bécot 2010 Saint Emilion d-mag..
3 l

Stock 1

449,00 € incl tax i.e. 374,17 € excl tax the 3.0 l, i.e. 149,67 €/l

more info

Richebourg Grand Cru 2010 Thibault Liger Belair btl.
75 cl

Stock 1

1 078,80 € incl tax i.e. 899,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 438,40 €/l

more info

Châteauneuf du Pape blanc 2010 dom. De Marcoux btl.
75 cl

Stock 5

65,00 € incl tax i.e. 54,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,67 €/l

more info

Gevrey Chambertin- Clos St Jacques 1er Cru VV 2010 Fourrier (dom.) btl.
New
75 cl

Stock 1

978,00 € incl tax i.e. 815,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 304,00 €/l

more info

Sociando Mallet 2010 Médoc d-mag.
3 l

Stock 1

265,00 € incl tax i.e. 220,83 € excl tax the 3.0 l, i.e. 88,33 €/l

more info

Meursault Rouge 2010 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 1

450,00 € incl tax i.e. 375,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 600,00 €/l

more info

Raymond Lafon 2010 Sauternes btl.
75 cl

Stock 2

33,00 € incl tax i.e. 27,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 44,00 €/l

more info

Lalande Borie 2010 Saint Julien mag.
1.5 l

Stock 1

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 64,00 €/l

more info

Gevrey Chambertin VV 2010 Fourrier (dom.) btl.
New
75 cl

Stock 5

222,00 € incl tax i.e. 185,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 296,00 €/l

more info

Gevrey Chambertin 1er Cru La Combe aux Moines 2010 Fourrier (dom.) btl.
New
75 cl

Stock 1

394,80 € incl tax i.e. 329,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 526,40 €/l

more info

Les Ormes de Pez 2010 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 1

36,00 € incl tax i.e. 30,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 48,00 €/l

more info

Pontet Canet 2010 Pauillac btl.
New
75 cl

Stock 2

214,80 € incl tax i.e. 179,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 286,40 €/l

more info

Bonnes Mares Grand Cru 2010 Comte De Vogue btl.
75 cl

Stock 1

660,00 € incl tax i.e. 550,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 880,00 €/l

more info

Charmes Chambertin Grand Cru 2010 Arlaud Père & Fils btl.
New
75 cl

Stock 3

294,00 € incl tax i.e. 245,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 392,00 €/l

more info

Grand Puy Lacoste 2010 Pauillac mag.
1.5 l

Stock 3

192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 128,00 €/l

more info

Carruades de Lafite 2010 Pauillac btl.
75 cl

Stock 3

298,80 € incl tax i.e. 249,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 398,40 €/l

more info

Le Bon Pasteur 2010 Pomerol btl.
75 cl

Stock 2

102,00 € incl tax i.e. 85,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 136,00 €/l

more info

Meursault Charmes 1er Cru 2010 Comtes Lafon btl.
75 cl

Stock 2

540,00 € incl tax i.e. 450,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 720,00 €/l

more info

Canon la Gaffelière 2010 Saint Emilion d-mag.
3 l

Stock 6

504,00 € incl tax i.e. 420,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 168,00 €/l

more info

Gruaud Larose 2010 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 4

94,80 € incl tax i.e. 79,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,40 €/l

more info

Pommard Clos Marey-Monge Monopole 2010 Château de Pommard
75 cl

Stock 4

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

Rauzan Gassies 2010 Margaux btl.
75 cl

Stock 2

89,00 78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

Pagodes de Cos 2010 Saint Estèphe d-mag.
3 l

Stock 5

396,00 € incl tax i.e. 330,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 132,00 €/l

more info

Chambolle Musigny Les Amoureuses 1er Cru 2010 Amiot Servelle btl.
75 cl

Stock 1

456,00 € incl tax i.e. 380,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 608,00 €/l

more info

Belgrave 2010 Haut-Médoc btl.
75 cl

Stock 2

45,00 39,60 € incl tax i.e. 33,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,80 €/l

more info

Dom. Ruinart rosé 2009 Champagne btl.
75 cl

Stock 5

269,00 € incl tax i.e. 224,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 358,67 €/l

more info

Rauzan Gassies 2009 Margaux btl.
75 cl

Stock 4

80,00 € incl tax i.e. 66,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 106,67 €/l

more info

Pommard 1er Cru La Platière 2009 Coche-Bizouard mag.
1.5 l

Stock 1

156,00 € incl tax i.e. 130,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 104,00 €/l

more info

Petit Mouton 2009 Pauillac mag.
1.5 l

Stock 3

456,00 € incl tax i.e. 380,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 304,00 €/l

more info

Grand Pontet 2009 Saint Emilion mag.
1.5 l

Stock 6

120,00 € incl tax i.e. 100,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 80,00 €/l

more info

Grands Echezeaux Grand Cru 2009 Gros F&S
New
75 cl

Stock 1

444,00 € incl tax i.e. 370,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 592,00 €/l

more info

Bandol Rouge La Tourtine 2009, Domaine Tempier btl.
75 cl

Stock 3

130,80 € incl tax i.e. 109,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 174,40 €/l

more info

Clos Haut-Peyraguey 2009 Sauternes btl.
75 cl

Stock 3

42,00 € incl tax i.e. 35,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 56,00 €/l

more info

Monthélie Rouge 2009 Château de Monthélie mag.
1.5 l

Stock 2

65,00 € incl tax i.e. 54,17 € excl tax the 1.5 l, i.e. 43,33 €/l

more info

Côte-Rôtie La Mordoree 2009 Chapoutier btl.
75 cl

Stock 2

168,00 € incl tax i.e. 140,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 224,00 €/l

more info

Pouilly Fumé Silex 2009 Dagueneau Didier mag.
1.5 l
Top sale
Promotion

Pouilly Fumé Silex 2009 Dagueneau Didier mag. / 13.0%

13.00

Note96.0

Stock 1

732,00 672,00 € incl tax i.e. 560,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 448,00 €/l

more info

Gevrey Chambertin Les Goulots 1er Cru 2009 Fourrier (dom.) btl.
New
75 cl

Stock 2

378,00 € incl tax i.e. 315,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 504,00 €/l

more info

BORDEAUX COLLECTION 2009 (Petrus, Margaux, Haut Brion, Latour, Mission Haut Brion, Lafite Rothschild, Mouton Rothschild, Cheval Blanc, Yquem) 9x75cl
6.75 l

Stock 1

15 000,00 € incl tax i.e. 12 500,00 € excl tax the 6.75 l, i.e. 2 222,22 €/l

more info

Leoville Poyferre 2009 Saint Julien btl.
New
75 cl

Stock 3

196,80 € incl tax i.e. 164,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 262,40 €/l

more info

Demoiselles de Sociando 2009 d-mag.
3 l

Stock 1

192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 64,00 €/l

more info

Red Hills Vineyard 2009 Californie Derenoncourt (Cab. Sauv.) btl.
75 cl

Stock 5

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Auxey-Duresses rouge 1er Cru 2009 Domaine Roulot btl.
75 cl

Stock 2

142,80 € incl tax i.e. 119,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 190,40 €/l

more info

Fourcas Hosten 2009 Listrac Médoc
75 cl

Stock 2

35,00 € incl tax i.e. 29,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 46,67 €/l

more info

Richebourg Grand Cru 2009 Gros F&S btl.
New
75 cl

Stock 1

858,00 € incl tax i.e. 715,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 144,00 €/l

more info

Clos Vougeot Grand Cru Musigni 2009 Gros F&S btl.
New
75 cl

Stock 3

408,00 € incl tax i.e. 340,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 544,00 €/l

more info

Tour de Bessan (la) 2009 Margaux btl.
75 cl

Stock 1

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Crozes Ermitage Les Varonniers 2009 Chapoutier btl.
75 cl

Stock 2

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Puligny Montrachet Les Folatières 1er Cru 2009 dom. d'Auvenay btl.
75 cl

Stock 1

11 280,00 € incl tax i.e. 9 400,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 15 040,00 €/l

more info

Beauregard 2009 Pomerol btl.
75 cl

Stock 3

89,00 80,40 € incl tax i.e. 67,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 107,20 €/l

more info

Bourgueil Clos Nouveau 2009 Gauthier Pere et Fils mag.
1.5 l

Stock 4

310,80 € incl tax i.e. 259,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 207,20 €/l

more info

Patache d'Aux 2009 Médoc btl.
75 cl

Stock 12

32,00 € incl tax i.e. 26,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 42,67 €/l

more info

Meursault Les Rougeots 2009 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 5

1 644,00 € incl tax i.e. 1 370,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 192,00 €/l

more info

Troplong Mondot 2009 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 2

144,00 € incl tax i.e. 120,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 192,00 €/l

more info

Chasse Spleen 2009 Moulis btl.
75 cl

Stock 2

55,00 € incl tax i.e. 45,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 73,33 €/l

more info

Ermitage le Méal Rouge 2009 Chapoutier btl.
75 cl

Stock 2

306,00 € incl tax i.e. 255,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 408,00 €/l

more info

Free shipping applies
for any order over 500€
for borders countries

Secured
payment
 

Appropriate and
secure packaging

A Customer service
ready for your requests

I subscribe

Find us

LA CAVE DU MARCHE
13 rue des Changes
28000 CHARTRES

INTERDICTION DE VENTE DE BOISSONS ALCOOLIQUES AUX MINEURS DE MOINS DE 18 ANS

CODE DE LA SANTE PUBLIQUE, ART. L3342-1 et L3353-3

L'abus d'alcool est dangereux pour la santé,à consommer avec modération