Your Wine Cellar to find rare wines, great growths and old vintage bottles.

Your basket is empty .

The whole great wines and old vintages at your fingertips
Region - Country
Appellation
Domain
Vintage
Capacity
Classification
Label
Vineyards
Critics score
Price
fromto

Home > List of wine

List of wine

Clos du Marquis 1999 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 1

72,00 64,80 € incl tax i.e. 54,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,40 €/l

more info

Bahans Haut Brion 1999 Pessac Leognan btl.
75 cl

Stock 2

109,20 € incl tax i.e. 91,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 145,60 €/l

more info

Kirwan 1999 Margaux btl.
75 cl

Stock 7

70,80 66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Nuits Saint Georges Aux Argillats 1er Cru 1999 Martin-Dufour btl. EA
75 cl

Stock 1

65,00 € incl tax i.e. 54,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,67 €/l

more info

Clos Vougeot Grand Cru 1999 Rion Daniel (dom.) btl.
75 cl

Stock 4

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 216,00 €/l

more info

Pavie Decesse 1999 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 1

109,00 € incl tax i.e. 90,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 145,33 €/l

more info

Richebourg- Grand Cru 1999 Domaine Laurent btl.
75 cl

Stock 2

1 188,00 € incl tax i.e. 990,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 584,00 €/l

more info

Auxey-Duresses rouge 1er Cru Les Duresses 1999 Leroy S.A. btl.
75 cl

Stock 1

534,00 € incl tax i.e. 445,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 712,00 €/l

more info

Côte-Rôtie La Sereine Noire 1999 dom. Gangloff btl.
75 cl

Stock 1

456,00 € incl tax i.e. 380,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 608,00 €/l

more info

La Mission Haut Brion 1998 Graves btl.
75 cl

Stock 2

406,80 € incl tax i.e. 339,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 542,40 €/l

more info

Corton Bressandes Grand Cru 1998 Tollot Beaut (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

166,80 € incl tax i.e. 139,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 222,40 €/l

more info

Bahans Haut Brion 1998 Pessac Leognan btl.
75 cl

Stock 1

114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 152,00 €/l

more info

Echezeaux Grand Cru 1998 Rion Daniel (dom.) btl.
75 cl

Stock 4

222,00 € incl tax i.e. 185,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 296,00 €/l

more info

Du Tertre 1998 Margaux btl.
75 cl

Stock 1

78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 1998 Beaucastel btl.
75 cl

Stock 3

100,80 € incl tax i.e. 84,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 134,40 €/l

more info

Pommard Les Rugiens 1er Cru 1998 Jacques Arbon par de Montille (dom.) btl.
75 cl

Stock 15

216,00 201,60 € incl tax i.e. 168,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 268,80 €/l

more info

Calon Ségur 1998 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 6

130,80 € incl tax i.e. 109,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 174,40 €/l

more info

Calon Ségur 1998 Saint Estèphe demi.
37.5 cl

Stock 5

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 37.5 cl, i.e. 157,33 €/l

more info

Petit Cheval 1998 Saint Emilion
New
75 cl

Stock 1

187,20 € incl tax i.e. 156,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 249,60 €/l

more info

Lanessan 1998 Médoc btl.
75 cl

Stock 7

30,00 € incl tax i.e. 25,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 40,00 €/l

more info

Cos Labory 1998 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 5

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Les Fiefs de Lagrange 1998 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 4

42,00 € incl tax i.e. 35,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 56,00 €/l

more info

Pape Clement 1998 Graves btl.
75 cl

Stock 8

132,00 118,80 € incl tax i.e. 99,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 158,40 €/l

more info

Fleur Cardinale 1998 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 12

58,80 € incl tax i.e. 49,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,40 €/l

more info

Ermitage le Méal Rouge 1998 Chapoutier btl.
75 cl

Stock 1

258,00 234,00 € incl tax i.e. 195,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 312,00 €/l

more info

Gruaud Larose 1998 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 5

95,00 € incl tax i.e. 79,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,67 €/l

more info

Marquis d'Alesme Becker 1998 Margaux btl.
75 cl

Stock 6

56,40 € incl tax i.e. 47,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 75,20 €/l

more info

Ormes Sorbet 1998 Médoc mag.
1.5 l

Stock 3

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 48,00 €/l

more info

Gevrey Chambertin VV 1998 Heresztyn btl.
New
75 cl

Stock 2

64,80 € incl tax i.e. 54,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 86,40 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 1998 Beaucastel 3L.
3 l

Stock 1

480,00 € incl tax i.e. 400,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 160,00 €/l

more info

Château Margaux 1998 Margaux btl.
75 cl

Stock 1

478,80 € incl tax i.e. 399,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 638,40 €/l

more info

Charmes Chambertin- Grand Cru 1998 Rousseau btl.
75 cl

Stock 2

972,00 € incl tax i.e. 810,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 296,00 €/l

more info

Hermitage Blanc Chevalier de Sterimberg 1998 Jaboulet btl.
75 cl

Stock 1

94,80 € incl tax i.e. 79,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,40 €/l

more info

Sociando Mallet 1998 Médoc EA btl.
75 cl

Stock 12

44,40 € incl tax i.e. 37,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 59,20 €/l

more info

Vosne Romanée Les Chaumes 1er Cru 1998 Rion Daniel (dom.) btl.
75 cl

Stock 3

108,00 € incl tax i.e. 90,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 144,00 €/l

more info

Smith Haut Lafitte 1998 Graves btl. ELA
75 cl

Stock 1

108,00 € incl tax i.e. 90,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 144,00 €/l

more info

Clos de Vougeot Grand Cru 1998 Noellat Michel btl. ELA
75 cl

Stock 1

180,00 € incl tax i.e. 150,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 240,00 €/l

more info

Volnay Santenots 1er Cru 1998 Rossignol Jeanniard btl.
75 cl

Stock 1

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Lynch Bages 1997 Pauillac btl.
75 cl

Stock 6

122,40 € incl tax i.e. 102,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 163,20 €/l

more info

Morey St Denis Les Ruchots 1er Cru 1997 Arlaud Père & Fils btl.
New
75 cl

Stock 1

88,80 € incl tax i.e. 74,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 118,40 €/l

more info

Clos Fourtet 1997 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 2

119,00 € incl tax i.e. 99,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 158,67 €/l

more info

Mazis Chambertin Grand Cru 1997 Domaine Laurent btl.
75 cl

Stock 1

294,00 € incl tax i.e. 245,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 392,00 €/l

more info

Meursault 1er Cru Les Forges 1997 Dominique Laurent btl.
75 cl

Stock 1

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

Clos St Denis- Grand Cru 1997 Heresztyn btl.
New
75 cl

Stock 4

119,00 € incl tax i.e. 99,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 158,67 €/l

more info

Lafite Rothschild 1997 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

570,00 € incl tax i.e. 475,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 760,00 €/l

more info

Clos de Vougeot Grand Cru 1997 Noellat Michel btl.
New
75 cl

Stock 1

165,60 € incl tax i.e. 138,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 220,80 €/l

more info

Beau Séjour Bécot 1997 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 3

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

La Turque 1997 Guigal btl.
75 cl

Stock 1

420,00 € incl tax i.e. 350,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 560,00 €/l

more info

Clos de la Roche Grand Cru 1997 Arlaud Père & Fils btl.
New
75 cl

Stock 4

166,80 € incl tax i.e. 139,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 222,40 €/l

more info

Petit Cheval 1997 Saint Emilion
75 cl

Stock 2

154,80 € incl tax i.e. 129,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 206,40 €/l

more info

Pavie 1997 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 6

174,00 € incl tax i.e. 145,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 232,00 €/l

more info

Bonnes Mares - Grand Cru 1997 dom. D'Auvenay btl.
75 cl

Stock 1

6 720,00 € incl tax i.e. 5 600,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 8 960,00 €/l

more info

Clos de Vougeot Grand Cru Grand Maupertuis 1997 Anne Gros btl.
75 cl

Stock 3

438,00 € incl tax i.e. 365,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 584,00 €/l

more info

Clos de Vougeot Grand Cru 1997 Noellat Michel btl. ELA
New
75 cl

Stock 1

159,00 € incl tax i.e. 132,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 212,00 €/l

more info

Haut Brion 1997 Graves btl.
75 cl

Stock 44

408,00 € incl tax i.e. 340,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 544,00 €/l

more info

Vosne Romanée Les Beaux Monts 1er Cru 1997 Noellat Michel btl. EA
New
75 cl

Stock 1

99,00 € incl tax i.e. 82,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 132,00 €/l

more info

Cos Labory 1997 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 2

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Siran 1997 Margaux btl.
75 cl

Stock 1

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Corton Bressandes Grand Cru 1997 Tollot Beaut (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

166,80 € incl tax i.e. 139,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 222,40 €/l

more info

Beaune Clos des Mouches 1er Cru 1996 Chanson btl.
75 cl

Stock 1

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Bahans Haut Brion 1996 Pessac Leognan btl. ELA
75 cl

Stock 1

130,80 € incl tax i.e. 109,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 174,40 €/l

more info

Marquis d'Alesme Becker 1996 Margaux btl.
75 cl

Stock 4

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

De Fargues 1996 Sauternes btl.
75 cl

Stock 2

78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

Chevalier Montrachet- Grand Cru Clos des Chevaliers 1996 Domaine Chartron
75 cl

Stock 1

360,00 € incl tax i.e. 300,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 480,00 €/l

more info

Sociando Mallet 1996 Médoc btl.
75 cl

Stock 4

69,00 € incl tax i.e. 57,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 92,00 €/l

more info

Chambertin- Clos de Bèze GC 1996 Domaine Laurent btl.
75 cl

Stock 2

456,00 € incl tax i.e. 380,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 608,00 €/l

more info

La Mouline 1996 Guigal btl.
75 cl

Stock 1

334,80 € incl tax i.e. 279,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 446,40 €/l

more info

La Romanée Grand Cru 1996 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 1

1 560,00 € incl tax i.e. 1 300,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 080,00 €/l

more info

Chambertin- Grand Cru 1996 Ponsot btl.
75 cl

Stock 1

984,00 € incl tax i.e. 820,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 312,00 €/l

more info

Filhot 1996 Sauternes btl.
75 cl

Stock 1

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Pichon Comtesse 1996 Pauillac btl.
75 cl

Stock 10

294,00 € incl tax i.e. 245,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 392,00 €/l

more info

Fleur Cardinale 1996 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 7

58,80 € incl tax i.e. 49,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,40 €/l

more info

Riesling GC Clos Saint-Hune 1996 Trimbach btl.
75 cl

Stock 1

384,00 € incl tax i.e. 320,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 512,00 €/l

more info

Roc de Cambes 1996 Côtes de Bourg btl.
75 cl

Stock 5

114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 152,00 €/l

more info

Haut Batailley 1996 Pauillac btl.
75 cl

Stock 9

84,00 € incl tax i.e. 70,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 112,00 €/l

more info

Grand Puy Lacoste 1996 Pauillac demi.
37.5 cl

Stock 3

75,00 € incl tax i.e. 62,50 € excl tax the 37.5 cl, i.e. 200,00 €/l

more info

Corton Bressandes Grand Cru 1996 Tollot Beaut (dom.) btl.
75 cl

Stock 2

166,80 € incl tax i.e. 139,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 222,40 €/l

more info

Réserve de La Comtesse 1996 Pauillac btl.
75 cl

Stock 7

76,80 € incl tax i.e. 64,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 102,40 €/l

more info

Ducru Beaucaillou 1996 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 4

215,00 202,80 € incl tax i.e. 169,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 270,40 €/l

more info

Sociando Mallet 1995 Médoc btl.
75 cl

Stock 1

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

La Mission Haut Brion 1995 Graves btl.
75 cl

Stock 1

310,80 298,80 € incl tax i.e. 249,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 398,40 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 1995 dom. de la Gardine btl.
75 cl

Stock 1

62,40 € incl tax i.e. 52,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 83,20 €/l

more info

Rayne Vigneau 1er Cru 1995 Sauternes btl.
75 cl

Stock 12

42,00 € incl tax i.e. 35,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 56,00 €/l

more info

Leoville Barton 1995 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 1

114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 152,00 €/l

more info

Réserve de La Comtesse 1995 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

Champagne Jacquesson Grand Vin Signature 1995 btl.
75 cl

Stock 1

390,00 € incl tax i.e. 325,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 520,00 €/l

more info

Marquis de Terme 1995 Margaux btl.
75 cl

Stock 1

56,40 € incl tax i.e. 47,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 75,20 €/l

more info

Pauillac de Latour 1995 btl.
75 cl

Stock 12

93,60 € incl tax i.e. 78,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 124,80 €/l

more info

Branaire Ducru 1995 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 1

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Montrose 1995 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 1

177,60 € incl tax i.e. 148,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 236,80 €/l

more info

Pommard Clos des Epeneaux- 1er Cru 1994 Dom. Laurent
75 cl

Stock 3

84,00 € incl tax i.e. 70,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 112,00 €/l

more info

Duluc de Branaire Ducru 1994 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 26

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

Connetable du château Talbot 1994 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 3

36,00 € incl tax i.e. 30,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 48,00 €/l

more info

Poujeaux 1994 Médoc btl.
75 cl

Stock 1

42,00 € incl tax i.e. 35,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 56,00 €/l

more info

Durfort Vivens 1994 Margaux
75 cl

Stock 11

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

Leoville Las Cases 1994 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 1

142,80 € incl tax i.e. 119,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 190,40 €/l

more info

Petrus 1994 Pomerol btl.
New
75 cl
Top sale

Petrus 1994 Pomerol btl. / 13.0%

13.00

Note95.0

Stock 1

2 592,00 € incl tax i.e. 2 160,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 3 456,00 €/l

more info

Sociando Mallet 1994 Médoc btl.
75 cl

Stock 2

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Les Forts de Latour 1994 Pauillac btl. ELA
75 cl

Stock 1

118,80 € incl tax i.e. 99,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 158,40 €/l

more info

Echezeaux Grand Cru 1993 Mugneret Jean-Pierre btl.
75 cl

Stock 1

198,00 € incl tax i.e. 165,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 264,00 €/l

more info

Free shipping applies
for any order over 500€
for borders countries

Secured
payment
 

Appropriate and
secure packaging

A Customer service
ready for your requests

I subscribe

Find us

LA CAVE DU MARCHE
13 rue des Changes
28000 CHARTRES

INTERDICTION DE VENTE DE BOISSONS ALCOOLIQUES AUX MINEURS DE MOINS DE 18 ANS

CODE DE LA SANTE PUBLIQUE, ART. L3342-1 et L3353-3

L'abus d'alcool est dangereux pour la santé,à consommer avec modération