Your Wine Cellar to find rare wines, great growths and old vintage bottles.

Your basket is empty .

The whole great wines and old vintages at your fingertips
Region - Country
Appellation
Domain
Vintage
Capacity
Classification
Label
Vineyards
Critics score
Price
fromto

Home > List of wine

List of wine

L'Evangile 2015 Pomerol btl.
75 cl

Stock 1

222,00 € incl tax i.e. 185,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 296,00 €/l

more info

Champagne Blanc de Blancs L'Apôtre 1er Cru LV15 D. Léclapart btl.
75 cl

Stock 6

228,00 € incl tax i.e. 190,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 304,00 €/l

more info

Champagne Pol Roger 2015 Sir Winston Churchill
75 cl

Stock 1

240,00 228,00 € incl tax i.e. 190,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 304,00 €/l

more info

Les Ormes de Pez 2015 Saint Estèphe d-mag.
3 l

Stock 2

249,00 € incl tax i.e. 207,50 € excl tax the 3.0 l, i.e. 83,00 €/l

more info

Trotanoy 2015 Pomerol btl.
75 cl

Stock 1

294,00 € incl tax i.e. 245,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 392,00 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2015 Cuvée Emile Peynaud btl.
75 cl

Stock 1

348,00 € incl tax i.e. 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 464,00 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2015 Languedoc d-mag.
3 l

Stock 1

350,00 € incl tax i.e. 291,67 € excl tax the 3.0 l, i.e. 116,67 €/l

more info

Châteauneuf du Pape Rouge 2015 Clos de l'Oratoire des Papes 3L.
3 l

Stock 2

408,00 € incl tax i.e. 340,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 136,00 €/l

more info

Chambolle Musigny 2015 Arnoux-Lachaux (dom.) btl.
75 cl

Stock 3

720,00 672,00 € incl tax i.e. 560,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 896,00 €/l

more info

Nuits Saint Georges Clos des Corvées Pagets 1er Cru 2015 Arnoux-Lachaux (dom.) btl.
75 cl

Stock 4

744,00 672,00 € incl tax i.e. 560,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 896,00 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2015 Cuvée Emile Peynaud mag.
1.5 l

Stock 1

754,80 € incl tax i.e. 629,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 503,20 €/l

more info

Chambolle Musigny Les Amoureuses 1er Cru 2015 Comte De Vogue btl.
75 cl

Stock 1

1 068,00 € incl tax i.e. 890,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 424,00 €/l

more info

Clos de Vougeot GC 2015 Arnoux-Lachaux (dom.) btl.
75 cl

Stock 2

1 176,00 1 068,00 € incl tax i.e. 890,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 424,00 €/l

more info

Puligny Montrachet Les Enseignères 2015 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 1

1 188,00 € incl tax i.e. 990,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 584,00 €/l

more info

Bienvenues Batard Montrachet Grand Cru 2015 Domaine Leflaive btl.
75 cl

Stock 1

1 272,00 € incl tax i.e. 1 060,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 696,00 €/l

more info

Corton Grand Cru 2015 Domaine de la Romanée Conti btl.
75 cl

Stock 1

2 988,00 € incl tax i.e. 2 490,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 3 984,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape La Cour du Pape 2015 Les Grandes Serres mag.
1.5 l

Stock 2

105,00 € incl tax i.e. 87,50 € excl tax the 1.5 l, i.e. 70,00 €/l

more info

Lafon Rochet 2015 Saint Estèphe mag.
1.5 l

Stock 1

114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 76,00 €/l

more info

Margaux de Brane 2015 Margaux btl.
75 cl

Stock 9

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

La Tour Carnet 2015 Medoc btl.
75 cl

Stock 1

30,00 € incl tax i.e. 25,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 40,00 €/l

more info

Unu Blanc Ajaccio 2015 dom. Vaccelli btl.
75 cl

Stock 12

31,20 € incl tax i.e. 26,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 41,60 €/l

more info

Gigondas 2015 Xavier Vignon btl.
75 cl

Stock 6

32,00 € incl tax i.e. 26,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 42,67 €/l

more info

Cahors Au Coin Du Bois 2015 Clos Triguedina btl.
75 cl

Stock 2

36,00 € incl tax i.e. 30,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 48,00 €/l

more info

Cahors Petites Cailles 2015 Clos Triguedina btl.
75 cl

Stock 1

36,00 € incl tax i.e. 30,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 48,00 €/l

more info

Savigny les Beaune Au Moulin 2015 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 6

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Savigny les Beaune cuvée de l'Ingénieur Darcy 2015 Château de Marsannay btl.
75 cl

Stock 5

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Beaune rouge cuvée Marie-Sophie Grangier 2015 Château de Marsannay btl.
75 cl

Stock 6

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Bourgogne Blanc 2015 Dominique Lafon btl.
75 cl

Stock 10

43,20 36,00 € incl tax i.e. 30,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 48,00 €/l

more info

Beaune 1er Cru Hospices de Beaune cuvées Dames Hospitalières 2015 Prospère Maufoux mag.
1.5 l

Stock 1

114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 76,00 €/l

more info

Aloxe Corton 2015 Goichot André btl.
75 cl

Stock 4

45,00 € incl tax i.e. 37,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 60,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 2015 Ogier Antoine btl.
75 cl

Stock 5

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Savigny les Beaune 1er Cru Les Serpentieres 2015 Moillard-Grivot btl.
75 cl

Stock 2

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Petit Lion du Marquis de Las Cases 2015 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 6

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Bourgogne Rouge Pinot Noir 2015 Anne Gros btl.
75 cl

Stock 1

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Canon 2014 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 5

89,00 € incl tax i.e. 74,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 118,67 €/l

more info

La Grave à Pomerol 2014 Pomerol btl.
75 cl

Stock 1

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Champagne Roederer Cristal 2014 btl.
75 cl

Stock 1

340,00 € incl tax i.e. 283,33 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 453,33 €/l

more info

Belair Monange 2014 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 4

78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

Leoville Barton 2014 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 1

82,00 € incl tax i.e. 68,33 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 109,33 €/l

more info

Duhart Milon 2014 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

69,60 € incl tax i.e. 58,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 92,80 €/l

more info

Saumur Champigny 2014 Clos Rougeard btl.
75 cl

Stock 28

222,00 204,00 € incl tax i.e. 170,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 272,00 €/l

more info

Bourgogne Blanc 2014 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 1

448,80 € incl tax i.e. 374,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 598,40 €/l

more info

Napanook (par Dominus) 2014 Napa Valley Californie (USA)
75 cl

Stock 5

129,00 108,00 € incl tax i.e. 90,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 144,00 €/l

more info

Saumur Champigny Les Poyeux 2014 Clos Rougeard mag.
1.5 l

Stock 1

1 068,00 1 008,00 € incl tax i.e. 840,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 672,00 €/l

more info

Saumur Champigny Les Poyeux 2014 Clos Rougeard
75 cl

Stock 3

318,00 294,00 € incl tax i.e. 245,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 392,00 €/l

more info

Altenberg de Bergheim Grand Cru 2014 Deiss Marcel (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

84,00 € incl tax i.e. 70,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 112,00 €/l

more info

Schoenenbourg Grand Cru 2014 Deiss Marcel (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

84,00 € incl tax i.e. 70,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 112,00 €/l

more info

Daumas Gassac Rouge 2014 Languedoc d-mag.
3 l

Stock 1

325,00 € incl tax i.e. 270,83 € excl tax the 3.0 l, i.e. 108,33 €/l

more info

Pommard Les Epenots 1er Cru 2014 Joillot Jean-Luc btl.
75 cl

Stock 1

79,00 € incl tax i.e. 65,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 105,33 €/l

more info

Mouton Rothschild 2014 Pauillac dmag.
3 l

Stock 1

3 180,00 € incl tax i.e. 2 650,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 1 060,00 €/l

more info

Volnay 1er Cru 2014 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 2

330,00 € incl tax i.e. 275,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 440,00 €/l

more info

Cahors The New Black Wine 2014 Clos Triguedina btl.
75 cl

Stock 3

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 128,00 €/l

more info

Grand Puy Ducasse 2014 Pauillac btl.
75 cl

Stock 20

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

NSG Les St Georges 1er Cru 2014 Gouges btl.
New
75 cl

Stock 1

150,00 € incl tax i.e. 125,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 200,00 €/l

more info

Corton Grand Cru 2014 Domaine de la Romanée Conti btl.
75 cl

Stock 1

2 880,00 € incl tax i.e. 2 400,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 3 840,00 €/l

more info

Montus 2014 Pacherenc du Vic-Bilh sec btl.
75 cl

Stock 9

30,00 € incl tax i.e. 25,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 40,00 €/l

more info

Simone (château) 2014 Palette Rouge btl.
75 cl

Stock 11

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Valandraud 2014 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 6

115,20 € incl tax i.e. 96,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 153,60 €/l

more info

Hermitage Grand Classic 2014 Cave de Tain btl.
75 cl

Stock 3

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

La Conseillante 2014 Pomerol mag.
1.5 l

Stock 1

354,00 312,00 € incl tax i.e. 260,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 208,00 €/l

more info

Gruaud Larose 2014 Saint Julien d-mag.
3 l

Stock 1

346,80 € incl tax i.e. 289,00 € excl tax the 3.0 l, i.e. 115,60 €/l

more info

Eleven Confessions Testa dei Cherubini Grenache 2014 Sine Qua Non Californie btl.
75 cl

Stock 1

744,00 672,00 € incl tax i.e. 560,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 896,00 €/l

more info

Trotanoy 2014 Pomerol btl.
75 cl

Stock 1

270,00 € incl tax i.e. 225,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 360,00 €/l

more info

Saumur Champigny Le Bourg 2014 Clos Rougeard btl.
75 cl

Stock 18

420,00 384,00 € incl tax i.e. 320,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 512,00 €/l

more info

Dame de Montrose 2014 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 30

44,00 € incl tax i.e. 36,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 58,67 €/l

more info

Champagne Amour de Deutz 2014 Coffret btl.
75 cl

Stock 3

189,00 € incl tax i.e. 157,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 252,00 €/l

more info

Syrah de Seyssuel L'Ame Soeur 2014 Stéphane Ogier btl.
New
75 cl

Stock 5

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Hautes Côtes de Nuits rouge 2014 Moillard-Grivot mag.
1.5 l

Stock 1

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 36,00 €/l

more info

Haut Brion 2014 Graves btl.
75 cl

Stock 14

515,00 € incl tax i.e. 429,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 686,67 €/l

more info

Bonnes Mares Grand Cru 2014 Georges Roumier btl.
75 cl

Stock 2

1 596,00 1 458,00 € incl tax i.e. 1 215,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 944,00 €/l

more info

Côte-Rôtie La Sereine Noire 2014 dom. Gangloff btl.
75 cl

Stock 2

342,00 € incl tax i.e. 285,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 456,00 €/l

more info

Côte de Beaune Village Rouge 2014 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 5

36,00 € incl tax i.e. 30,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 48,00 €/l

more info

Vosne Romanée aux Croix 2014 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 11

69,60 € incl tax i.e. 58,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 92,80 €/l

more info

Puligny Montrachet Les Enseignères 2014 Coche Dury btl.
75 cl

Stock 1

1 494,00 € incl tax i.e. 1 245,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 992,00 €/l

more info

Lynch Moussas 2014 Pauillac btl.
75 cl

Stock 30

45,00 € incl tax i.e. 37,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 60,00 €/l

more info

Carillon de l'Angélus 2013 Saint Emilion mag.
1.5 l

Stock 1

216,00 € incl tax i.e. 180,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 144,00 €/l

more info

Leoville Barton 2013 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 24

90,00 79,20 € incl tax i.e. 66,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 105,60 €/l

more info

Santenay 1er Cru La Comme 2013 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 6

62,40 € incl tax i.e. 52,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 83,20 €/l

more info

Côte-Rôtie Lieu-dit But de Mont 2013 Stéphane Ogier btl.
New
75 cl

Stock 1

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 216,00 €/l

more info

Côte-Rôtie Lieu-dit Fongeant 2013 Stéphane Ogier btl.
New
75 cl

Stock 1

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 216,00 €/l

more info

Sociando Mallet 2013 Médoc mag..
1.5 l

Stock 5

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 60,00 €/l

more info

Richebourg Grand Cru 2013 Domaine de la Romanée Conti btl. ELA
75 cl

Stock 1

3 948,00 € incl tax i.e. 3 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 5 264,00 €/l

more info

Gevrey Chambertin 2013 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 6

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Canon la Gaffelière 2013 Saint Emilion mag.
1.5 l

Stock 7

186,00 € incl tax i.e. 155,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 124,00 €/l

more info

Chasse Spleen 2013 Médoc mag.
1.5 l

Stock 1

119,00 € incl tax i.e. 99,17 € excl tax the 1.5 l, i.e. 79,33 €/l

more info

Pommard Vivant Micault 2013 Château de Pommard btl.
75 cl

Stock 6

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Champagne Amour de Deutz rosé 2013 btl.
75 cl

Stock 3

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 216,00 €/l

more info

Champagne Dom Perignon 2013 btl.
75 cl

Stock 19

240,00 € incl tax i.e. 200,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 320,00 €/l

more info

Petrus 2013 Pomerol btl.
75 cl
Top sale

Petrus 2013 Pomerol btl. / 13.0%

13.00

Note96.0

Stock 3

2 976,00 € incl tax i.e. 2 480,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 3 968,00 €/l

more info

Champagne Henriot Brut Grand Cru Hemera 2013 btl.
75 cl

Stock 3

195,00 € incl tax i.e. 162,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 260,00 €/l

more info

Côte-Rôtie La Belle Hélène 2013 Stéphane Ogier btl.
New
75 cl

Stock 1

186,00 € incl tax i.e. 155,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 248,00 €/l

more info

Corton Grand Cru 2013 Domaine de la Romanée Conti btl.
75 cl

Stock 1

2 820,00 € incl tax i.e. 2 350,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 3 760,00 €/l

more info

Haut Batailley 2013 Pauillac Grand Cru Classé
75 cl

Stock 31

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Nuits Saint Georges 2013 Bouchard Père & Fils btl.
75 cl

Stock 6

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Smith Haut Lafitte 2013 Graves mag.
1.5 l

Stock 3

192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 128,00 €/l

more info

Echezeaux Grand Cru 2013 Arnoux-Lachaux (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

1 140,00 1 050,00 € incl tax i.e. 875,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 400,00 €/l

more info

Gloria 2013 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 29

46,00 € incl tax i.e. 38,33 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 61,33 €/l

more info

Montrose 2013 Saint Estèphe mag.
1.5 l

Stock 5

216,00 € incl tax i.e. 180,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 144,00 €/l

more info

Latour Pomerol 2013 Pomerol btl.
75 cl

Stock 24

95,00 € incl tax i.e. 79,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,67 €/l

more info

Phélan Ségur 2013 Saint Estèphe mag.
1.5 l

Stock 6

90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 60,00 €/l

more info

Free shipping applies
for any order over 500€
for borders countries

Secured
payment
 

Appropriate and
secure packaging

A Customer service
ready for your requests

I subscribe

Find us

LA CAVE DU MARCHE
13 rue des Changes
28000 CHARTRES

INTERDICTION DE VENTE DE BOISSONS ALCOOLIQUES AUX MINEURS DE MOINS DE 18 ANS

CODE DE LA SANTE PUBLIQUE, ART. L3342-1 et L3353-3

L'abus d'alcool est dangereux pour la santé,à consommer avec modération