Your Wine Cellar to find rare wines, great growths and old vintage bottles.

Your basket is empty .

The whole great wines and old vintages at your fingertips
Region - Country
Appellation
Domain
Vintage
Capacity
Classification
Label
Vineyards
Critics score
Price
fromto

Home > List of wine

List of wine

Pommard Les Rugiens 1er Cru 1993 Hubert De Montille (dom.) btl.
75 cl

Stock 1

252,00 € incl tax i.e. 210,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 336,00 €/l

more info

Haut Brion 1993 Graves ELA btl.
75 cl

Stock 2

390,00 € incl tax i.e. 325,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 520,00 €/l

more info

Grand Puy Lacoste 1993 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

La Gaffelière 1993 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 8

67,20 € incl tax i.e. 56,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 89,60 €/l

more info

Chambertin Grand Cru 1992 Rebourseau btl.
75 cl

Stock 1

348,00 € incl tax i.e. 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 464,00 €/l

more info

Meursault 1er Cru Charmes 1992 Robert Ampeau btl
75 cl

Stock 9

178,80 € incl tax i.e. 149,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 238,40 €/l

more info

Pape Clement 1992 Graves btl.
75 cl

Stock 11

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 128,00 €/l

more info

Tertre Roteboeuf 1992 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 9

174,00 € incl tax i.e. 145,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 232,00 €/l

more info

Bonnes Mares Grand Cru 1992 Comte De Vogue EA btl.
75 cl

Stock 1

588,00 € incl tax i.e. 490,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 784,00 €/l

more info

L'Eglise Clinet 1992 Pomerol btl.
75 cl

Stock 10

102,00 € incl tax i.e. 85,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 136,00 €/l

more info

Petrus 1990 Pomerol ELA btl.
75 cl
Top sale

Petrus 1990 Pomerol ELA btl. / 13.0%

13.00

Note100.0

Stock 1

4 368,00 € incl tax i.e. 3 640,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 5 824,00 €/l

more info

Guiraud 1990 Sauternes btl.
75 cl

Stock 1

99,00 € incl tax i.e. 82,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 132,00 €/l

more info

Sociando Mallet 1990 Médoc mag. HE
1.5 l

Stock 1

186,00 € incl tax i.e. 155,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 124,00 €/l

more info

Pichon Comtesse 1990 Pauillac btl. EA
75 cl

Stock 3

210,00 € incl tax i.e. 175,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 280,00 €/l

more info

De Fargues 1990 Sauternes btl.
75 cl

Stock 6

144,00 € incl tax i.e. 120,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 192,00 €/l

more info

Clos de Tart Grand Cru 1990 Mommessin btl.
75 cl

Stock 1

756,00 € incl tax i.e. 630,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 008,00 €/l

more info

Pontet Canet 1990 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

144,00 € incl tax i.e. 120,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 192,00 €/l

more info

Pichon Comtesse 1990 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

204,00 € incl tax i.e. 170,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 272,00 €/l

more info

Clos de Tart Grand Cru 1990 Mommessin -4cm btl.
75 cl

Stock 3

636,00 € incl tax i.e. 530,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 848,00 €/l

more info

Grand Puy Lacoste 1990 Pauillac btl.
75 cl

Stock 3

234,00 € incl tax i.e. 195,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 312,00 €/l

more info

Chevalier Montrachet Grand Cru 1990 Château de Beaune
75 cl

Stock 1

432,00 € incl tax i.e. 360,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 576,00 €/l

more info

Meursault Perrières 1er Cru 1990 Prieur btl.
75 cl

Stock 2

234,00 € incl tax i.e. 195,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 312,00 €/l

more info

Haut Brion 1990 Graves btl.
75 cl

Stock 3

864,00 € incl tax i.e. 720,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 152,00 €/l

more info

Petrus 1990 Pomerol btl.
75 cl
Top sale

Petrus 1990 Pomerol btl. / 13.0%

13.00

Note100.0

Stock 1

4 368,00 € incl tax i.e. 3 640,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 5 824,00 €/l

more info

Lynch Bages 1990 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

318,00 € incl tax i.e. 265,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 424,00 €/l

more info

Montus cuvée prestige 1990 Madiran btl.
75 cl

Stock 9

69,00 € incl tax i.e. 57,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 92,00 €/l

more info

Smith Haut Lafitte Blanc 1990 Pessac Leognan btl.
75 cl

Stock 2

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 128,00 €/l

more info

Coutet 1990 Barsac btl. ELA
75 cl

Stock 1

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

Pape Clement 1990 Graves btl.
75 cl

Stock 1

234,00 202,80 € incl tax i.e. 169,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 270,40 €/l

more info

Poujeaux 1990 Médoc
75 cl

Stock 1

46,80 € incl tax i.e. 39,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 62,40 €/l

more info

Gruaud Larose 1990 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 1

150,00 € incl tax i.e. 125,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 200,00 €/l

more info

Suduiraut 1990 Sauternes btl.
75 cl

Stock 1

78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

Beychevelle 1990 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 6

118,80 € incl tax i.e. 99,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 158,40 €/l

more info

Petrus 1990 Pomerol EA btl.
75 cl
Top sale

Petrus 1990 Pomerol EA btl. / 13.0%

13.00

Note100.0

Stock 2

3 960,00 € incl tax i.e. 3 300,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 5 280,00 €/l

more info

Chevalier Montrachet- Grand Cru Clos des Chevaliers 1989 Domaine Chartron
75 cl

Stock 1

342,00 € incl tax i.e. 285,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 456,00 €/l

more info

Laville Haut Brion Blanc 1989 Pessac Leognan btl.
75 cl

Stock 1

504,00 € incl tax i.e. 420,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 672,00 €/l

more info

Chambolle Musigny Les Amoureuses 1er Cru 1989 Georges Roumier btl.
75 cl

Stock 1

5 952,00 € incl tax i.e. 4 960,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 7 936,00 €/l

more info

Lynch Bages 1989 Pauillac ELA btl.
75 cl

Stock 1

354,00 € incl tax i.e. 295,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 472,00 €/l

more info

Hermitage Monier de la Sizeranne 1989 Chapoutier btl.
75 cl

Stock 1

117,60 € incl tax i.e. 98,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 156,80 €/l

more info

Chambertin Grand Cru 1989 Lupé-Cholet btl.
75 cl

Stock 1

348,00 € incl tax i.e. 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 464,00 €/l

more info

Mouton Rothschild 1988 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

396,00 € incl tax i.e. 330,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 528,00 €/l

more info

Champagne Philipponnat Clos des Goisses 1988
75 cl

Stock 1

552,00 € incl tax i.e. 460,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 736,00 €/l

more info

La Fleur de Gay 1988 Pomerol btl.
75 cl

Stock 3

144,00 129,60 € incl tax i.e. 108,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 172,80 €/l

more info

Charmes Chambertin Grand Cru 1988 Raphet btl.
75 cl

Stock 1

210,00 192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 256,00 €/l

more info

De Fargues 1988 Sauternes btl.
75 cl

Stock 4

112,80 € incl tax i.e. 94,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 150,40 €/l

more info

Beauséjour Duffau 1988 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 4

84,00 € incl tax i.e. 70,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 112,00 €/l

more info

Rayne Vigneau 1er Cru 1987 Sauternes btl.
75 cl

Stock 10

74,40 € incl tax i.e. 62,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 99,20 €/l

more info

Corton- Grand Cru 1987 Hospices de Beaunes Charlotte Dumay
75 cl

Stock 1

180,00 170,40 € incl tax i.e. 142,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 227,20 €/l

more info

Filhot 1987 Sauternes btl.
75 cl

Stock 10

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Lynch Bages 1987 Pauillac btl. ELA HE
75 cl

Stock 3

106,80 € incl tax i.e. 89,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 142,40 €/l

more info

Haut Brion 1986 Graves btl.
75 cl

Stock 5

540,00 € incl tax i.e. 450,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 720,00 €/l

more info

Smith Haut Lafitte 1986 Graves btl. ELA
75 cl

Stock 2

174,00 € incl tax i.e. 145,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 232,00 €/l

more info

Pichon Comtesse 1986 Pauillac btl. ELA
75 cl

Stock 7

244,80 € incl tax i.e. 204,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 326,40 €/l

more info

Beau Séjour Bécot 1985 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 4

91,20 € incl tax i.e. 76,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 121,60 €/l

more info

Leoville Las Cases 1985 Saint Julien THE btl.
75 cl

Stock 1

288,00 € incl tax i.e. 240,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 384,00 €/l

more info

Suduiraut 1985 Sauternes btl.
75 cl

Stock 8

89,00 € incl tax i.e. 74,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 118,67 €/l

more info

Leoville Las Cases 1985 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 4

324,00 € incl tax i.e. 270,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 432,00 €/l

more info

Clos Fourtet 1985 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 1

174,00 € incl tax i.e. 145,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 232,00 €/l

more info

Lynch Bages 1984  Pauillac ETA btl.
75 cl

Stock 1

114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 152,00 €/l

more info

Rauzan Gassies 1984 Margaux btl.
75 cl

Stock 3

82,80 € incl tax i.e. 69,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 110,40 €/l

more info

Feytit Clinet 1982 Pomerol btl.
75 cl

Stock 9

94,80 € incl tax i.e. 79,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,40 €/l

more info

Leoville Poyferre 1982 Saint Julien
75 cl

Stock 1

258,00 € incl tax i.e. 215,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 344,00 €/l

more info

Angélus 1982 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 12

432,00 € incl tax i.e. 360,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 576,00 €/l

more info

Barolo Collina Rionda 1982 Bruno Giacosa btl
75 cl

Stock 1

3 588,00 € incl tax i.e. 2 990,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 4 784,00 €/l

more info

Duhart Milon 1982 Pauillac btl.
75 cl

Stock 5

142,80 € incl tax i.e. 119,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 190,40 €/l

more info

Marquis de Terme 1982 Margaux btl.
75 cl

Stock 1

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 216,00 €/l

more info

Rouget 1982 Pomerol btl.
75 cl

Stock 12

94,80 € incl tax i.e. 79,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,40 €/l

more info

Belair 1982 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 18

124,80 € incl tax i.e. 104,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 166,40 €/l

more info

Côte-Rotie Brune et Blonde 1978 Guigal btl.
75 cl

Stock 1

198,00 € incl tax i.e. 165,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 264,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape 1978 Mont-Redon (chät.) mag.
1.5 l

Stock 1

276,00 € incl tax i.e. 230,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 184,00 €/l

more info

Poujeaux 1975 Médoc btl.
75 cl

Stock 1

52,80 € incl tax i.e. 44,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 70,40 €/l

more info

Angélus 1971 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 5

348,00 € incl tax i.e. 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 464,00 €/l

more info

Domaine de Chevalier 1968 Pessac Leognan btl.
75 cl

Stock 12

138,00 € incl tax i.e. 115,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 184,00 €/l

more info

Marquis de Terme 1964 Margaux btl.
75 cl

Stock 1

106,80 € incl tax i.e. 89,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 142,40 €/l

more info

Haut Brion 1960 Graves ME btl.
75 cl

Stock 1

348,00 € incl tax i.e. 290,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 464,00 €/l

more info

Lafite Rothschild 1960 Pauillac btl. ETA
75 cl

Stock 1

990,00 924,00 € incl tax i.e. 770,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 232,00 €/l

more info

Lafite Rothschild 1919 Pauillac btl.
75 cl

Stock 1

1 896,00 € incl tax i.e. 1 580,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 528,00 €/l

more info

Montlouis-sur-Loire Triple Zéro Dom. de la Taille aux Loups btl.
75 cl

Stock 36

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

Marc Bourgogne domaine Roulot btl.
75 cl

Stock 3

120,00 € incl tax i.e. 100,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 160,00 €/l

more info

Port Ellen 1979/2013 46° Gordon & Mac Phail RO/12/08 70 cl. Coff.
70 cl

Stock 1

2 016,00 € incl tax i.e. 1 680,00 € excl tax the 70.0 cl, i.e. 2 880,00 €/l

more info

Champagne Laurent Perrier Cuvée Rosé btl.
75 cl

Stock 1

86,40 € incl tax i.e. 72,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 115,20 €/l

more info

Champagne Egly Ouriet Brut les Prémices mag.
1.5 l

Stock 4

138,00 € incl tax i.e. 115,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 92,00 €/l

more info

Champagne Bollinger Rosé btl.
75 cl

Stock 5

84,00 € incl tax i.e. 70,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 112,00 €/l

more info

Champagne Delamotte Brut btl.
75 cl

Stock 42

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Champagne Henriot Brut Souverain btl.
75 cl

Stock 11

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Champagne Deutz Rosé Sakura btl.
75 cl

Stock 16

62,00 € incl tax i.e. 51,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 82,67 €/l

more info

Champagne Henri Giraud Hommage au Pinot Noir mag.
1.5 l

Stock 20

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 108,00 €/l

more info

Champagne Sainte-Anne Chartogne Taillet btl.
75 cl

Stock 8

45,60 € incl tax i.e. 38,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 60,80 €/l

more info

Champagne Laurent Perrier La Cuvée brut btl.
75 cl

Stock 22

46,00 € incl tax i.e. 38,33 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 61,33 €/l

more info

Champagne Delamotte Blanc de blancs btl.
75 cl

Stock 5

59,00 € incl tax i.e. 49,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 78,67 €/l

more info

Champagne Grand Cru Brut Nature Ephémère 025 Drémont Père et Fils btl.
75 cl

Stock 26

59,00 48,00 € incl tax i.e. 40,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 64,00 €/l

more info

Champagne Ullens LPM Marzilly btl.
75 cl

Stock 1

66,00 € incl tax i.e. 55,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 88,00 €/l

more info

Champagne Billecart-Salmon Extra Brut cuvee 200 mag.
1.5 l

Stock 1

1 176,00 1 116,00 € incl tax i.e. 930,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 744,00 €/l

more info

Whisky Chichibu's Ichiro's Malt The Peated 2018 70cl
70 cl

Stock 1

360,00 € incl tax i.e. 300,00 € excl tax the 70.0 cl, i.e. 514,29 €/l

more info

Champagne rosé L’incandescent GC Mouzon-Leroux btl.
75 cl

Stock 3

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Champagne Brut Réserve Bereche et Fils mag.
1.5 l

Stock 3

118,80 € incl tax i.e. 99,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 79,20 €/l

more info

Eau de Vie de Marc de Bourgogne Claude Dugat Bouteille Prestige 70cl
70 cl

Stock 3

168,00 € incl tax i.e. 140,00 € excl tax the 70.0 cl, i.e. 240,00 €/l

more info

Whisky Talisker 20 ans Natural Cask Strenght. Dist. 1982 70cl
70 cl

Stock 1

1 680,00 € incl tax i.e. 1 400,00 € excl tax the 70.0 cl, i.e. 2 400,00 €/l

more info

Touraine Triple Zéro rosé dom. de la Taille aux Loups.
75 cl

Stock 21

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

Champagne Henriot Blanc Souverain btl.
75 cl

Stock 8

52,50 € incl tax i.e. 43,75 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 70,00 €/l

more info

Free shipping applies
for any order over 500€
for borders countries

Secured
payment
 

Appropriate and
secure packaging

A Customer service
ready for your requests

I subscribe

Find us

LA CAVE DU MARCHE
13 rue des Changes
28000 CHARTRES

INTERDICTION DE VENTE DE BOISSONS ALCOOLIQUES AUX MINEURS DE MOINS DE 18 ANS

CODE DE LA SANTE PUBLIQUE, ART. L3342-1 et L3353-3

L'abus d'alcool est dangereux pour la santé,à consommer avec modération