Your Wine Cellar to find rare wines, great growths and old vintage bottles.

Your basket is empty .

The whole great wines and old vintages at your fingertips
Region - Country
Appellation
Domain
Vintage
Capacity
Classification
Label
Vineyards
Critics score
Price
fromto

Home > List of wine

List of wine

Opus One 2021 Napa Valley Californie btl.
75 cl

Stock 17

564,00 € incl tax i.e. 470,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 752,00 €/l

more info

Châteauneuf du Pape La Reine des Bois 2021 Domaine de la Mordorée btl.
75 cl

Stock 9

60,00 54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Corton Les Grandes Lolières GC 2021 Esprit Leflaive btl.
Good deal
75 cl

Stock 2

576,00 € incl tax i.e. 480,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 768,00 €/l

more info

Montrachet  Marquis de Laguiche Grand Cru 2021 Drouhin mag..
1.5 l

Stock 1

1 908,00 1 788,00 € incl tax i.e. 1 490,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 1 192,00 €/l

more info

Cuvée Gallety Rouge 2021 Gallety btl.
75 cl

Stock 34

25,00 € incl tax i.e. 20,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 33,33 €/l

more info

Mouton Rothschild 2021 Pauillac btl.
75 cl

Stock 17

648,00 € incl tax i.e. 540,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 864,00 €/l

more info

Latour Pomerol 2021 Pomerol btl.
75 cl

Stock 3

106,80 € incl tax i.e. 89,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 142,40 €/l

more info

Haut Brion 2021 Graves btl.
75 cl
Promotion

Haut Brion 2021 Graves btl. / 14.0%

14.00

Note98.0

Stock 8

660,00 588,00 € incl tax i.e. 490,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 784,00 €/l

more info

Bourgogne Cote d'Or Pinot Noir 2021 Amiot Servelle btl.
75 cl

Stock 11

36,00 € incl tax i.e. 30,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 48,00 €/l

more info

Corton Perrieres Grand Cru 2021 Méo Camuzet btl.
75 cl

Stock 1

234,00 € incl tax i.e. 195,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 312,00 €/l

more info

Griotte Chambertin Grand Cru 2021 Leclerc René btl.
75 cl

Stock 3

234,00 € incl tax i.e. 195,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 312,00 €/l

more info

Bourgueil Marsaules 2021 Gauthier Pere et Fils btl.
75 cl

Stock 11

35,00 € incl tax i.e. 29,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 46,67 €/l

more info

Kusuda 2021 Martinborough Pinot Noir btl.
75 cl

Stock 1

228,00 € incl tax i.e. 190,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 304,00 €/l

more info

Sonoma Coast Pinot Noir 2021 Kistler btl.
75 cl

Stock 6

116,00 € incl tax i.e. 96,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 154,67 €/l

more info

Richebourg GC 2021 Méo Camuzet btl.
75 cl
Top sale
Promotion

Richebourg GC 2021 Méo Camuzet btl. / 13.0%

13.00

Note97.0

Stock 1

1 908,00 1 798,80 € incl tax i.e. 1 499,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 2 398,40 €/l

more info

Nuits St Georges 2021 Méo Camuzet btl.
75 cl

Stock 6

98,00 € incl tax i.e. 81,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 130,67 €/l

more info

Le Chemin 2021 Pomerol btl.
75 cl

Stock 29

60,00 € incl tax i.e. 50,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 80,00 €/l

more info

Grenache Vieilles Vignes VDF 2021 Divineo mag.
1.5 l

Stock 1

105,60 96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 64,00 €/l

more info

Beauséjour Duffau 2021 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 1

98,40 € incl tax i.e. 82,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 131,20 €/l

more info

Flying Pig 2021 Cayuse Vineyards Walla Walla Valley btl.
75 cl

Stock 7

226,80 € incl tax i.e. 189,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 302,40 €/l

more info

Fusion Blanche VDF 2021 Divineo btl.
75 cl

Stock 15

33,50 27,00 € incl tax i.e. 22,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 36,00 €/l

more info

Chambolle Musigny- Les Amoureuses- 1er Cru 2021 Drouhin btl.
75 cl

Stock 1

816,00 792,00 € incl tax i.e. 660,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 056,00 €/l

more info

Carruades de Lafite 2021 Pauillac btl.
75 cl

Stock 12

222,00 € incl tax i.e. 185,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 296,00 €/l

more info

Beaune 1er Cru Les Greves 2021 dom. des Croix mag.
1.5 l

Stock 1

222,00 € incl tax i.e. 185,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 148,00 €/l

more info

Corton Charlemagne- Grand Cru 2021 Esprit Leflaive btl.
Good deal
75 cl

Stock 2

888,00 € incl tax i.e. 740,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 184,00 €/l

more info

Saint-Joseph Rouge 2021  Jean-Claude Marsanne btl.
New
75 cl

Stock 1

32,40 € incl tax i.e. 27,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 43,20 €/l

more info

Saint Aubin 1er Cru blanc 2021 Morey Thomas btl.
75 cl

Stock 7

59,00 54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Bonnes Mares Grand Cru 2021 Comte De Vogue btl.
75 cl

Stock 5

996,00 € incl tax i.e. 830,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 328,00 €/l

more info

Grande Cuvée Au Dessus de Vitré 2021 Les Quatre Piliers V. Desloges btl.
75 cl

Stock 4

62,00 55,00 € incl tax i.e. 45,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 73,33 €/l

more info

Charmes Chambertin Aux Mazoyeres 2021 Christophe Roumier btl.
75 cl

Stock 2

1 008,00 € incl tax i.e. 840,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 344,00 €/l

more info

Pommard 1er Cru Les Croix Noires 2021 Boillot (Lucien) btl.
75 cl

Stock 3

99,00 € incl tax i.e. 82,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 132,00 €/l

more info

Rijk's Private Cellar 2021 Chenin btl.
75 cl

Stock 19

29,00 € incl tax i.e. 24,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 38,67 €/l

more info

Bonnes Mares Grand Cru 2021 Georges Roumier btl.
75 cl

Stock 6

1 632,00 1 320,00 € incl tax i.e. 1 100,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 1 760,00 €/l

more info

Bourgogne Aligoté 2021 Boisson (Anne) btl.
75 cl

Stock 29

29,00 26,40 € incl tax i.e. 22,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 35,20 €/l

more info

Pauillac de Latour 2021 btl.
75 cl

Stock 25

102,00 € incl tax i.e. 85,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 136,00 €/l

more info

Bourgneuf 2021 Pomerol btl.
75 cl

Stock 31

62,40 € incl tax i.e. 52,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 83,20 €/l

more info

Quintus 2021 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 6

120,00 114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 152,00 €/l

more info

Bandol Rouge Cabassaou 2021, Domaine Tempier btl.
75 cl

Stock 3

120,00 114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 152,00 €/l

more info

Romanée Conti Grand Cru 2021 Domaine de la Romanée Conti btl.
75 cl

Stock 1

20 148,00 € incl tax i.e. 16 790,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 26 864,00 €/l

more info

Volnay 1er Cru Les Caillerets 2021 Boillot (Lucien)
75 cl

Stock 3

99,60 90,00 € incl tax i.e. 75,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 120,00 €/l

more info

Condrieu La Doriane 2021 Guigal btl.
75 cl

Stock 1

82,80 € incl tax i.e. 69,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 110,40 €/l

more info

Chambolle Musigny Les Feusselottes 1C 2021 Méo Camuzet btl.
75 cl

Stock 1

144,00 € incl tax i.e. 120,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 192,00 €/l

more info

Chassagne Montrachet rouge 1er Cru La Cardeuse 2021 Moreau Alex btl.
75 cl

Stock 1

138,00 114,00 € incl tax i.e. 95,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 152,00 €/l

more info

Volnay Clos des Chênes 1er Cru 2021 dom. du Cerberon btl.
75 cl

Stock 3

86,40 € incl tax i.e. 72,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 115,20 €/l

more info

The Bean Pinotage, Stellenbosch 2021 dom. Mooiplaas btl.
75 cl

Stock 22

18,00 € incl tax i.e. 15,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 24,00 €/l

more info

Viré Clessé 2021 Les Héritiers Du Comte Lafon btl.
75 cl

Stock 1

49,00 € incl tax i.e. 40,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 65,33 €/l

more info

Beaune 1er Cru Les Bressandes 2021 dom. des Croix btl.
75 cl

Stock 9

79,90 € incl tax i.e. 66,58 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 106,53 €/l

more info

Chambolle Musigny La Combe d'Orveau 2021 Anne Gros btl.
75 cl

Stock 3

138,00 € incl tax i.e. 115,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 184,00 €/l

more info

La Gaffelière 2021 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 7

94,80 € incl tax i.e. 79,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,40 €/l

more info

La Syrare 2021 Gallety btl.
75 cl

Stock 2

79,00 € incl tax i.e. 65,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 105,33 €/l

more info

Beaune blanc Clos Montée Rouge 2021 Thibert (Pierre) btl.
75 cl

Stock 4

49,50 € incl tax i.e. 41,25 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 66,00 €/l

more info

Bourgogne Aligoté Champ du Chêne 2021 Julien Cruchandeau btl.
75 cl

Stock 1

20,00 € incl tax i.e. 16,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 26,67 €/l

more info

Cuvée Catherine Sonoma 2021 Occidental Running Fence btl.
75 cl

Stock 3

210,00 € incl tax i.e. 175,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 280,00 €/l

more info

Morey St Denis Les Ruchots 1er Cru 2021 Arlaud Père & Fils
75 cl

Stock 2

159,90 138,00 € incl tax i.e. 115,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 184,00 €/l

more info

Chambolle Musigny Les Sentiers 1er Cru 2021 Arlaud Père & Fils mag.
1.5 l

Stock 1

348,00 330,00 € incl tax i.e. 275,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 220,00 €/l

more info

Pommard en Boeuf 2021 Boris Champy btl.
75 cl

Stock 3

78,00 € incl tax i.e. 65,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 104,00 €/l

more info

Clarence de Haut-Brion 2021 Graves btl.
75 cl

Stock 5

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 216,00 €/l

more info

La Grave à Pomerol 2021 Pomerol btl.
75 cl

Stock 127

50,40 € incl tax i.e. 42,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 67,20 €/l

more info

Certan de May 2021 Pomerol btl.
75 cl

Stock 8

162,00 € incl tax i.e. 135,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 216,00 €/l

more info

Bodega Ridge Vineyard 2021 Occidental btl.
75 cl

Stock 3

202,80 € incl tax i.e. 169,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 270,40 €/l

more info

Lafleur Gazin 2021 Pomerol btl.
75 cl

Stock 29

51,60 € incl tax i.e. 43,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 68,80 €/l

more info

Clos Vougeot Grand Cru Le Grand Maupertuis  2021 Anne Gros btl.
75 cl

Stock 1

258,00 € incl tax i.e. 215,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 344,00 €/l

more info

Chambolle Musigny Les Charmes 1er cru 2021 Amiot Servelle btl.
75 cl

Stock 4

132,00 € incl tax i.e. 110,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 176,00 €/l

more info

Rauzan Segla 2021 Margaux btl.
75 cl

Stock 12

110,40 € incl tax i.e. 92,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 147,20 €/l

more info

Volnay 1er Cru Les Brouillards 2021 Boillot (Lucien)
75 cl

Stock 2

75,60 € incl tax i.e. 63,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 100,80 €/l

more info

Bourgueil Grand Mont 2021 Gauthier Pere et Fils btl.
75 cl

Stock 10

52,00 € incl tax i.e. 43,33 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 69,33 €/l

more info

Hermitage Les Miaux rouge 2021 Ferraton Père et Fils btl.
75 cl

Stock 6

75,00 € incl tax i.e. 62,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 100,00 €/l

more info

Saumur Champigny Les Poyeux 2021 Antoine Sanzay mag.
1.5 l

Stock 3

94,00 € incl tax i.e. 78,33 € excl tax the 1.5 l, i.e. 62,67 €/l

more info

Beaux Frères Vineyard Pinot Noir 2021 Beaux Frères btl.
75 cl

Stock 4

174,00 150,00 € incl tax i.e. 125,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 200,00 €/l

more info

Talbot 2021 Saint Julien btl.
75 cl

Stock 1

74,40 € incl tax i.e. 62,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 99,20 €/l

more info

Dragon de Quintus 2021 Saint Emilion btl.
75 cl

Stock 13

42,00 € incl tax i.e. 35,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 56,00 €/l

more info

Charmes Chambertin Grand Cru 2021 Claude Dugat btl.
75 cl

Stock 1

450,00 € incl tax i.e. 375,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 600,00 €/l

more info

Batard Montrachet- Grand Cru 2021 Morey Thomas
75 cl

Stock 3

454,80 € incl tax i.e. 379,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 606,40 €/l

more info

Headlands Cuvée Elizabeth 2021 Occidental btl.
75 cl

Stock 2

198,00 € incl tax i.e. 165,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 264,00 €/l

more info

Bourgueil Clos Nouveau 2021 Gauthier Pere et Fils btl.
75 cl

Stock 11

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 128,00 €/l

more info

Montrose 2021 Saint Estèphe btl.
75 cl

Stock 6

198,00 € incl tax i.e. 165,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 264,00 €/l

more info

Gazin 2021 Pomerol btl.
75 cl

Stock 2

72,00 € incl tax i.e. 60,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 96,00 €/l

more info

Gevrey Chambertin 2021 Esprit Leflaive btl.
Good deal
75 cl

Stock 12

196,80 € incl tax i.e. 164,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 262,40 €/l

more info

Côte de Nuits village rouge 2021 Gouges btl.
75 cl

Stock 4

48,00 € incl tax i.e. 40,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 64,00 €/l

more info

Fleurie 2021 domaine Petit-Roy btl.
75 cl

Stock 8

43,00 € incl tax i.e. 35,83 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 57,33 €/l

more info

Cuvée Emma 2021 Gallety btl.
75 cl

Stock 19

42,00 € incl tax i.e. 35,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 56,00 €/l

more info

Fixin Hervelets 1er Cru 2021 Bart (dom.)
75 cl

Stock 4

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Chambolle Musigny 2021 Mugnier btl.
75 cl

Stock 2

414,00 € incl tax i.e. 345,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 552,00 €/l

more info

Chambolle Musigny Les Amoureuses 1er Cru 2021 Amiot Servelle btl.
75 cl

Stock 3

480,00 € incl tax i.e. 400,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 640,00 €/l

more info

Mas Jullien 2021 Terrasses du Larzac Autour des Jonquières btl.
New
75 cl

Stock 6

54,00 € incl tax i.e. 45,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 72,00 €/l

more info

Bourgueil Clos Nouveau 2021 Gauthier Pere et Fils mag.
1.5 l

Stock 4

192,00 € incl tax i.e. 160,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 128,00 €/l

more info

Montagny 1er Cru Les Coeres Blanc 2021 Maison De Montille btl.
New
1.5 l

Stock 1

55,20 € incl tax i.e. 46,00 € excl tax the 1.5 l, i.e. 36,80 €/l

more info

Bourgogne Aligoté 2021 Lamarche Nicole btl.
75 cl

Stock 12

26,00 € incl tax i.e. 21,67 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 34,67 €/l

more info

Grands Echezeaux Grand Cru 2021 Lamarche Nicole.btl.
75 cl

Stock 5

480,00 € incl tax i.e. 400,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 640,00 €/l

more info

Nuits Saint Georges Aux Chaignots 1er Cru 2021 Cyprien Arlaud btl.
75 cl

Stock 3

120,00 € incl tax i.e. 100,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 160,00 €/l

more info

Hautes Côtes de Beaune blanc Presse Verticale 382 2022 Boris Champy btl.
75 cl

Stock 3

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Carmes Haut Brion 2021 Graves btl.
75 cl

Stock 12

108,00 € incl tax i.e. 90,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 144,00 €/l

more info

Corton Grand Cru Clos Rognet 2021 Méo Camuzet btl.
75 cl

Stock 1

372,00 330,00 € incl tax i.e. 275,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 440,00 €/l

more info

Espérance de Trotanoy 2021 Pomerol
75 cl

Stock 4

95,00 € incl tax i.e. 79,17 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 126,67 €/l

more info

Côte-Rotie 2021 Jamet btl.
75 cl
Promotion

Côte-Rotie 2021 Jamet btl. / 13.0%

13.00

Note96.0

Stock 15

190,80 168,00 € incl tax i.e. 140,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 224,00 €/l

more info

Bonnes Mares Grand Cru 2021 Arlaud Père & Fils btl.
75 cl

Stock 2

504,00 442,80 € incl tax i.e. 369,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 590,40 €/l

more info

Yjar Telmo Rodriguez 2021 Rioja btl.
75 cl

Stock 12

132,00 € incl tax i.e. 110,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 176,00 €/l

more info

Gevrey Chambertin Aux Combottes 1er Cru 2021 Trapet btl.
New
75 cl

Stock 1

268,80 € incl tax i.e. 224,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 358,40 €/l

more info

Hermitage rouge 2021 Yann Chave btl.
75 cl

Stock 3

96,00 € incl tax i.e. 80,00 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 128,00 €/l

more info

Grands Carmes de Simone 2021 Bouches du Rhône Rosé btl.
75 cl

Stock 1

39,00 € incl tax i.e. 32,50 € excl tax the 75.0 cl, i.e. 52,00 €/l

more info

Free shipping applies
for any order over 500€
for borders countries

Secured
payment
 

Appropriate and
secure packaging

A Customer service
ready for your requests

I subscribe

Find us

LA CAVE DU MARCHE
13 rue des Changes
28000 CHARTRES

INTERDICTION DE VENTE DE BOISSONS ALCOOLIQUES AUX MINEURS DE MOINS DE 18 ANS

CODE DE LA SANTE PUBLIQUE, ART. L3342-1 et L3353-3

L'abus d'alcool est dangereux pour la santé,à consommer avec modération